ZDENĚK HAJNÝ – odešel za Světlem 1.3.2014

05.03.2014

Český malíř, grafik a psycholog Zdeněk Hajný zemřel po krátké těžké nemoci v sobotu 1. března 2014 ve věku 72 let. Výtvarník, který se odpoutal od "zachycování reality", stavěl své práce na vnitřních pocitech, esoterice a mystice. Jeho obrazy se dají nazvat skutečně duchovními. Řada z nich vykresluje obraz vyšších úrovní našeho bytí.

Malování se věnoval od poloviny 60. let, od roku 1983 profesionálně. Jeho dílo našlo své místo i v některých sakrálních prostorách a bylo použito jako obrazový doprovod řady vědeckých, duchovních, hudebních, filmových a jiných pořadů. Na svých výstavách velmi často propojoval světlo, meditativní hudbu a v mnoha případech i léčivé či energetické artefakty - kameny.

V roce 1994 založil galerii Cesty ke světlu, ve které vystavoval svá díla a pořádal přednášky, setkání i duchovní hovory a meditace.

Skutečný duchovní rozměr jeho celoživotního díla nebyl doposud zcela doceněn.

Měl jsem tu čest se s ním osobně setkat a také spolupracovat v rámci projektu "Duchovní podpora", pro který poskytl své obrazy.

Zdeňku, děkuji Vám za krásu světla, kterou jste přinesl do tohoto světa stínů a obohatil život mnoha lidí - i můj osobně.

                                           S úctou Vít Ištvánek

Poslední rozloučení bude 7. 3. 2014 ve 14:00 hod. ve velké obřadní síni krematoria v Praze 10 - Strašnicích

Galerie Cesty ke světlu: www.zdenekhajny.com/cz