O OBCHODNÍKOVI

08.06.2015

Úspěšný obchodník potká na své dovolené v Tichomoří spokojeného domorodce, který se válí v krásném palmovém háji na úpatí neporušeného pralesa.

"Poslyš, proč tady jen ležíš a nic neděláš? Proč nevylezeš na ten strom, nesebereš pár kokosů a nejdeš je prodat na trh?" ptá se obchodník.

Domorodec s pusou od ucha k uchu pozoruje strnulého obchodníka a absolutně nechápavě mu pokládá otázku: "A proč bych to dělal?"

Obchodník se jen ušklíbne, jelikož evidentně narazil na člověka, který absolutně nerozumí ekonomii. "Proč bys to dělal? No přece proto, abys vydělal nějaké peníze, za ty peníze si koupil kvalitní žebřík a mohl příště sesbírat ty kokosy mnohem rychleji," odpovídá jedním dechem obchodník.

Jenže domorodec se jej znovu nechápavě zeptal: "A proč bych to dělal?"

Obchodníka otázka zaskočila, a proto pokračoval ještě s větším zápalem: "Proč bys to dělal? Přece proto, abys o to rychleji nasbíral více kokosů a prodal je na trhu. Za vydělané si peníze pořídíš dodávku a přikoupíš kus toho pralesa vedle."

Domorodec se rozesmál ještě víc a položil obchodníkovi další otázku: "A můžeš mi říct, proč bych to dělal?"

"Kdybys přikoupil ten prales vedle, mohl bys jej vykácet a vysadit další kokosové palmy, vybudovat fabriku na zpracování kokosu a zaměstnat mraky lidi," odpovídá rychle obchodník.

Domorodec se jen ušklíbnul a naposledy se zeptal: "A proč bych to dělal?"

"No přece proto, aby ses mohl jen tak válet pod palmou a nic nedělat!" dokončuje svůj řečnický triumf obchodník.

"No ale vždyť to už přece dělám" šibalsky odvětí domorodec...