LEVANDULE

03.07.2020

Levandule je oblíbená pro svou nezaměnitelnou vůni, příjemný dekorativní vzhled, léčivé a uklidňující účinky.

Levandule se do Evropy rozšířila z Persie. Už ve starém Řecku byla oblíbená a využívaly se hlavně její aromatické vlastnosti k provonění vody ve veřejných lázních. Odtud také pochází její název - lavare totiž latinsky znamená koupati se. V současnosti je snad nejvíce rozšířena ve Francii v oblastí Provence, kde se pěstuje ve velkém.

Levandule má uklidňující účinky na lidský organismus a mnoho léčivých vlastností - uklidňuje nervy, tiší bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti, nervozitě i závratích, zmírňuje nadýmání, má antiseptické účinky, čistí žlučové cesty a odvodňuje organismus, pomáhá i proti křečím a při kašli, astmatu či menstruačních bolestech. Masáže levandulovým olejem pomáhají při revmatických bolestech či dně. Relaxační koupel má blahodárné účinky na tělní oběh, pomáhá při léčbě spálenin a výborně doplňuje léčbu plísní či ekzémů, tinktura z levandule působí proti lupům a padání vlasů.

Kromě toho patří levandule k rostlinám, které svou vůní odpuzují nejen šatní moly, ale také komáry a jiný hmyz. Vyplatí se tedy mít na balkóně nebo terase alespoň jednu. Sušená levandule krásně vypadá a dá se využít k vytvoření zajímavých dekorací. Sušené květy lze ovšem použít i jako koření například u dušených pokrmů. Sušené květy jsou nepostradatelnou součástí provensálského koření, ale při vaření se dají použít i čerstvé lístky.

Zde je několik fotek a videa z levandulové farmy na jižní Moravě, ve Starovičkách nedaleko Hustopečí.