KRIMMLERSKÉ VODOPÁDY

20.03.2009

Vysoké vodopády nedaleko obce Krimml v horní části údolí Salzachtal jsou nejvyššími jak v Rakousku, tak i v celé střední Evropě. Podél vodopádů vede turistická vyhlídková cesta s fantastickou podívanou na padající masy vody. Z cesty jsou desítky odboček k vyhlídkám, z nichž některé jsou pravidelně zalévány tříští vody. Fotografování a filmování je sice díky všudypřítomné vodě náročnější, ale za pěkného počasí se mu nelze ubránit.

Potok Krimmle Ache, na jehož toku se vodopády nacházejí, odvádí vodu z ledovci pokrytých masivů Dreiherrenspitze (3499 m). Z celkové rozlohy oblasti 111 km2, z níž potok odvádí vodu, je ledovci pokryto téměř 11 km2. Na horním toku Krimmle Ache působí jako celkem poklidný potok, na konci celého údolí však ve třech kaskádách padá o 380 metrů níže. Podél vodopádů vede turistická vyhlídková cesta, po které se "kocháte" fantastickou podívanou na padající masy vody. Cesta se klikatí vzhůru a navzdory své upravenosti je to docela náročná turistická procházka. Z cesty jsou desítky odboček k vyhlídkám, z nichž některé jsou pravidelně zalévány tříští vody. Fotografování a filmování je sice díky všudypřítomné vodě náročnější, ale za pěkného počasí se mu nelze ubránit.

Všem tento nádherný pohled a zážitek vřele doporučuji.

Snahy nejrůznějších podnikavců, například odvádět část vody potoka do vodních turbín, či snad dokonce na horním toku vybudovat přehradní nádrž, byly ukončeny až roku 1967. Tehdy totiž Krimmlerské vodopády obdržely od ministerského výboru Rady Evropy Evropský diplom pro ochranu přírody a dodnes jsou pravděpodobně jedinou rakouskou přírodní lokalitou, která se tímto "oceněním" pyšní. Od r 1984 se pak definitivně staly součástí Národního parku Vysoké Taury.

Foto Vít Ištvánek (2008)

Další fotografie v ALBU FOTOGALERIE

Krátký sestřih videa z roku 2008